Wielka Zbrojownia

[image-comparator left=”https://www.pahtio.pl/wp-content/uploads/2014/04/140422_GDA_old.jpg” right=”https://www.pahtio.pl/wp-content/uploads/2014/04/140422_GDA_new.jpg” width=”60%” classes=”hover”][/image-comparator]

Zdjęcie cz.b. pochodzi ze zbiorów APG początek XX w. Fot. kolorowa wyk. AK, 03.2014

Fasada od strony ulicy Piwnej

Wielka Zbrojownia w Gdańsku, nazywana też arsenałem, stanowi najokazalszy świecki budynek manierystycznej zabudowy Gdańska. Inspiracją do powstania stały się Hale Mięsne w Haarlemie.

Rosnące zagrożenie ze strony Szwecji w końcu XVI wieku skłoniło gdańskich mieszczan do przygotowań na wypadek wojny. Odczuwając brak magazynów na produkowany w mieście i okolicach sprzęt wojenny, podjęli decyzję o budowie specjalnego arsenału. Jednak w realizacji projektu nie ograniczono się do wzniesienia magazynu o ściśle użytkowej funkcji.

Zbrojownia została wzniesiona w latach 1602 – 1605. Jest dziełem jednego z najwybitniejszych gdańskich architektów tamtej epoki, Antoniego van Obbergena. Zbudowano ją z drobnej, czerwonej, holenderskiej cegły zdobionej dekoracjami z piaskowca oraz bogatymi złoceniami. Konstrukcja sprawia wrażenie, jakby budynek składał się z czterech, pozornie oddzielnych kamieniczek.

Główną fasadę budynku od ulicy Piwnej zdobią:

– dwa wielkie rustykowane portale, zwieńczone kartuszami z herbami Gdańska, podtrzymywanymi przez lwy
– posąg Minerwy umieszczony we wnęce usytuowanej na wysokości górnej kondygnacji
– kamienne maski
– ornamenty okuciowe
– postacie gdańskich wojowników (trzech pikinierów, halabardzisty i wachmistrza)
– szczyty z wąsatymi sfinksami i wybuchającymi granatami
– po obu stronach fasady wznoszą się dwie ośmioboczne, wysokie wieżyczki, zwieńczone hełmami z blachy, mieszczące ślimakowate schody

Budynek został spalony podczas działań wojennych w 1945. Odbudowano go w latach 1947-1965, z rekonstrukcją hełmów wież i kamieniarki szczytów. W latach 2000-2005 odnowiono obie fasady, przywracając polichromie, złocenia i dekoracyjne rzygacze od strony ul. Piwnej.

Więcej na: http://pl.wikipedia.org

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *