Wielka Zbrojownia

Zdjęcie cz.b. pochodzi ze zbiorów APG początek XX w. Fot. kolorowa wyk. AK, 03.2014

Zdjęcie cz.b. pochodzi ze zbiorów APG początek XX w. Fot. kolorowa wyk. AK, 03.2014

Fasada od strony ulicy Piwnej

Wielka Zbrojownia w Gdańsku, nazywana też arsenałem, stanowi najokazalszy świecki budynek manierystycznej zabudowy Gdańska. Inspiracją do powstania stały się Hale Mięsne w Haarlemie.

Rosnące zagrożenie ze strony Szwecji w końcu XVI wieku skłoniło gdańskich mieszczan do przygotowań na wypadek wojny. Odczuwając brak magazynów na produkowany w mieście i okolicach sprzęt wojenny, podjęli decyzję o budowie specjalnego arsenału. Jednak w realizacji projektu nie ograniczono się do wzniesienia magazynu o ściśle użytkowej funkcji.

Zbrojownia została wzniesiona w latach 1602 – 1605. Jest dziełem jednego z najwybitniejszych gdańskich architektów tamtej epoki, Antoniego van Obbergena. Zbudowano ją z drobnej, czerwonej, holenderskiej cegły zdobionej dekoracjami z piaskowca oraz bogatymi złoceniami. Konstrukcja sprawia wrażenie, jakby budynek składał się z czterech, pozornie oddzielnych kamieniczek.

Główną fasadę budynku od ulicy Piwnej zdobią:

– dwa wielkie rustykowane portale, zwieńczone kartuszami z herbami Gdańska, podtrzymywanymi przez lwy
– posąg Minerwy umieszczony we wnęce usytuowanej na wysokości górnej kondygnacji
– kamienne maski
– ornamenty okuciowe
– postacie gdańskich wojowników (trzech pikinierów, halabardzisty i wachmistrza)
– szczyty z wąsatymi sfinksami i wybuchającymi granatami
– po obu stronach fasady wznoszą się dwie ośmioboczne, wysokie wieżyczki, zwieńczone hełmami z blachy, mieszczące ślimakowate schody

Budynek został spalony podczas działań wojennych w 1945. Odbudowano go w latach 1947-1965, z rekonstrukcją hełmów wież i kamieniarki szczytów. W latach 2000-2005 odnowiono obie fasady, przywracając polichromie, złocenia i dekoracyjne rzygacze od strony ul. Piwnej.

Więcej na: http://pl.wikipedia.org

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz