Widok na podwórze ulica 3 maja

Fotografia czarno-biała pochodzi ze zbiorów APG oddział Gdynia rok 1965. Fot. kolorowa wyk. PT, 05.2014

Fotografia czarno-biała pochodzi ze zbiorów APG oddział Gdynia rok 1965. Fot. kolorowa wyk. PT,  05.2014

Widok na podwórze przy ulicy 3 maja i ulicy Batorego 28-32. Na fotografii czarno-białej widać na 2 planie budynek, Zespół Mieszkaniowy BGK, ul. 3 maja 27/31
Budynek zaprojektowany został przez inż. architekta Stanisława Ziołowskiego, a inwestorem był Fundusz Emerytalny Pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego. Jest to największy kubaturowo budynek mieszkalny międzywojennej Gdyni, a jego długość wzdłuż ul. 3 Maja wynosi ponad 90 metrów. Gmach wzniesiono w trzech odrębnych etapach w latach 1935-1939 i w zasadzie są to trzy oddzielne budynki z niezależną konstrukcją, od zewnątrz znakomicie ze sobą zespolone. Budynek ma nowoczesną konstrukcję żelbetową z ceglanym wypełnieniem, od strony ul. 3 Maja zwraca uwagę półokrągła wieżyczka-nadbudówka, charakterystyczna dla architektury Gdyni. Jego „styl okrętowy” zalicza się do późnego funkcjonalizmu, który wprowadził modę na jasne fasady z wyraźną fakturą, ekspresyjne, płaskie bryły bez balkonów, duże poziome przeszklenia oraz konstrukcję słupową połączoną z podcieniem i „antyportalem”, czyli cofniętym wejściem do budynku. Był to pierwszy nowoczesny apartamentowiec w Polsce. Posiada schody z „duszą”, oświetlające wnętrze budynku „kosmiczne oko” , jego hol zdobi mozaika z płytek terakotowych. Wewnątrz znajduje się mini muzeum założone zostało przez mieszkańców budynku (jego kustoszem i dobrym duchem jest pani Maria Piradoff-Link) oraz – niemal od czasu jego powstania – działa Cafe Cyganeria – artystyczna kawiarnia utrzymanej w stylu Art-Déco lat 30-tych.
Na fotografii kolorowej widac część biurowca Alfa Plaza który został wybudowany w 1999 r., a oddany do użytku w styczniu 2000 r. Za realizację inwestycji odpowiedzialna była Grupa JWK. Obiekt ma 10 kondygnacji – 2 podziemne, 7 nadziemnych oraz jedną, najwyższą kondygnację przeznaczoną na cele techniczne. Łączna powierzchnia biurowa w Alfa Plaza wynosi około 7 700 mkw., a powierzchnia całkowita ok. 12,2 tys. mkw. Obiekt posiada dwupoziomowy garaż podziemny z ponad 60 miejscami parkingowymi. Na tyłach budynku znajduje się parking naziemny, z wjazdem od strony ul. Batorego.

Więcej na: http://modernizmgdyni.pl/ i http://www.alfa-plaza.pl

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz