Kościół pod wezwaniem Św. Elżbiety i Budynek Prokuratury Apelacyjnej

Zdjęcie czarno-białe pochodzi ze zbiorów APG, autorstwa M.Murman lata 70 fot. Fot. kolorowa wyk. AK, 05.2014

Zdjęcie czarno-białe pochodzi ze zbiorów APG, autorstwa M.Murman lata 70 fot. Fot. kolorowa wyk. AK, 05.2014

Świetej Elżbiety w Gdańsku, zabytkowy kościół rektorski, leżący w granicach parafii św. Brygidy archidiecezji gdańskiej. W latach 1622-1820 była to druga świątynia gdańskich kalwinistów.
Świątynia jest budowlą gotycką z cegły, jednonawową, posiada jedną wieżę na osi, gwiaździste prezbiterium i jedną boczną kaplicę.
Znajdujące się w kościele do 1945r. organy zostały zbudowane w latach 1735-36 przez Andrzeja Hildebrandta i miały 29 głosów. W 1912 r. przebudowano je na system elektropneumatyczny z 24 głosami.
Instrument uległ zniszczeniu w pożarze kościoła wznieconym 30 marca 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej. Dzisiejsze, zbudowane w 1957 r., mają 15 głosów.

Niedługo przed I wojną światową, Zachodniopruskie Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia (Westpreussische Feuersozietat.) kupiło teren po dawnym sierocińcu i Domu Pracy i wybudowało na nim siedzibę wg projektu Alberta Carstena (m.in. twórcy gmachów Politechniki Gdańskiej). Towarzystwo ubezpieczeniowe rozpoczęło działalność, 1 kwietnia 1916 r. Okazały budynek nawiązywał do baroku, choć kiedy go budowano, czas wojenny przymuszał do zastosowania oszczędności. Jedno ze skrzydeł bocznych, wybudowanych w stylu neorenesansowym, zostało ozdobione fasadą rozebranego sierocińca. Po roku 1920 a więć w czasie utworzenia Wolnego Miasta, spółka działała dalej, zmieniając szyld na Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia „Gdańsk” (Danziger Feuersozietat.) . Budynek w dobrej kondycji przetrwał zagładę miasta wiosną 1945 r. Początkowo mieścił się tutaj Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, ale wkrótce przejęła go PZPR, tworząc w nim siedzibę Komitetu Wojewódzkiego partii. Podczas wydarzeń w grudniu 1970 r. strajkujący robotnicy podpalili znienawidzoną siedzibę „robotniczej” partii, w wyniku czego dach uległ kompletnemu spaleniu. Od wiosny roku 1971 przystapiono do odbudowy dachu, jednak dotychczasową spadziową konstrukcję dachu zastąpiono płaską m.in. na możliwość ewakuacji śmigłowcem. Po zmianach ustrojowych na przełomie lat 80-tych i 90-tych budynek stał się siedzibą Prokuratury Okręgowej i Apelacyjnej w Gdańsku.

Więcej na : http://pl.wikipedia.org/ http://fotopolska.eu

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz